BÜLENT TURAN VE JÜLİDE İSKENDEROĞLU’NUN 12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

BÜLENT TURAN VE JÜLİDE İSKENDEROĞLU’NUN 12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla ortak bir mesaj yayımladı:

"İstiklal Şairimiz, Bayramiçli hemşehrimiz Mehmet Akif Ersoy, milletimizin adeta yeniden varoluş destanına, bağımsızlık ve özgürlük aşkına mısralarıyla hayat vermiştir. Eserlerinde aziz milletimizin, o günkü bağımsızlık mücadelesini en iyi şekilde dile getiren Akif, ilhamını bu topraklardan alarak tarihe sığmayan ve çağları aşan ruhun inşa ve imarına güç vermiştir. İstiklal Marşı'mızda ne şartta olursa olsun “Korkma!” diye başlayan o anlamlı mısraları ile ebedi istiklalin yol haritasını çizmiştir. Onun içindir ki Mehmet Akif’i anlamak Türkiye’nin bağımsızlık tarihini, milletimizin bağımsızlık mücadelesini anlamaktır. Çanakkale Şehitlerine eserini her okuduğumuzda tüylerimiz ürperiyor. Hayatını Hakka, hakikate ve milletine adayan, sözleriyle ve mısralarıyla milletimize ilham olan, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a her zaman vefamızı diri tutuyoruz. Daha önce Bayramiç ilçemizde dünyaya geldiği, çocukluğunun geçtiği evi restore etmiştik. 

Gazi Meclis'imizce 2021 yılı “İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın yayımladığı genelge ile de bu yıl içerisinde bu temada etkinlikler düzenlendi.

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 102. yılında, Üstadın; ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' duasına bir kez daha ‘Amin’ diyerek; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve duayla anıyoruz."