100. YIL ETKİNLİKLERİNDE SERGİ AÇILIŞLARI YAPILDI

100. YIL ETKİNLİKLERİNDE SERGİ AÇILIŞLARI YAPILDI

“Uzak&Yakın” temasıyla bu yıl 27. si düzenlenen Japonya Günlerinde “Çanakkale Ulusal/Uluslararası Kültür & Sanat Etkinlikleri, kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. 

Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı, Türk Japon Dostluk Kulübü ve Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı 6 anasanat dalının iş birliği ile; film gösterimleri, uygulamalı çalıştaylar, seminerler, ulusal ve uluslararası sergiler,kaligrafi ve hat gösterimi, sahne tasarımı, seremoniler düzenlendi.Japon ve Türk kültürü ve dostluğunun; öğrenciler, sanatçılar ve akademisyenlerle birlikte çalışıldığı 36 faaliyet Güzel Sanatlar Fakültesi NFK sahnesinde ve fuaye alanında   sanatseverlerle buluştu. 

Japonya ile Türkiye’de Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 100. Yıldönümü sebebiyle; GSF yürütücülüğü ve koordinatörlüğünde Mahal Sanatevi'nde 17 ülkeden 62 sanatçının katılımı ile ’Fujida’ Uluslararası Davetli İllüstrasyon Sergisi, M. Osman Korfmann Kütüphanesi Sergi Salonu ve 'ÇATKAV binasında da 92 sanatçının katılımıyla ’Fujida’ Ulusal Davetli Disiplinlerarası Karma Serginin açılışları yapıldı.

Sergi açılışına Japonyanın Türkiye Büyükelçisi Takahiko Katsuma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Güzel Sanatlar Fakülte Dekanı Prof. Yeşim Zümrüt, Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tolga Özşen, Ulusal ve Uluslararası Sergilerin küratörleri Prof. Dr. Didem Çatal, Doç. Deniz Kürşad, Dr. Öğr. Üyesi Müjde Yücel Coşar akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Mahal Sanatevi'nde ’Fujida’ Uluslararası Davetli İllüstrasyon Sergisi ve M. Osman Korfmann, ÇATKAV da ’Fujida’ Ulusal Davetli Disiplinlerarası Karma Sergisi 13 – 24 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.